Mobilní terminály v expedičních skladech

Zajímavosti

 

Pro zefektivnění práce skladníků a zkvalitnění evidence skladů je možné v rámci IS Milsoft využít možnosti mobilních terminálů. Příkladem může být Datalogic DL 8600 Kyman, vyvinutý pro průmyslové aplikace, umožňující snímání čárových kódů a bezdrátovou komunikaci prostřednictvím access pointů s klasickou sítí na aplikačním serveru.

Mobilní terminály se svojí možností on-line práce v klasické počítačové síti zásadně liší od zařízení, fungujících na principu sběru dat a jejich následného sehrávání pomocí výměnné karty anebo kabelem propojeným s PC. Zde jakékoliv sehrávání odpadá, jelikož mobilní terminál je bezdrátově přímo "připojen" k datům IS, které čte a zároveň do nich i zapisuje. Mobilních terminálů může současně pracovat i více najednou, zároveň je možná i současná práce pracovníků na PC.

Po spuštění aplikace Skladník (uložené na aplikačním serveru) z mobilního terminálu je možné provádět tyto činnosti:
  • Pořizovat doklady (příjemky, výdejky) do skladové evidence vybraného expedičního skladu vedeného v modulu Zásobník.

  • Obsah dokladů (výrobek, jeho množství, počet kartonů a palet, datum spotřeby, dávka šarže, umístění, …) je možné zadávat ručně, anebo prostřednictvím snímání čárových kódů přepravních jednotek (kartonů, palet).
    Předpokladem je tedy polepení přepravních jednotek odpovídajícími etiketami s čárovými kódy. Čárové kódy musí odpovídat normě EAN 128. Vytvoření a tisk etiket s čárovým kódem ve standardu EAN 128 je možno zajistit pomocí programu MILSTIT, který je součástí IS MILSOFT.

  • Na základě objednávky zboží od zákazníka, kterou obsluha zaznamená v modulu Odbyt je možno na terminál přenést návrh výdejky. Na displeji terminálu se zobrazují výrobky z objednávky současně s objednaným množstvím.
    Pracovník je on-line informován o aktuální zásobě objednaných výrobků - terminál nabízí nejstarší přípustné šarže daného výrobku, které jsou právě na zásobě (metoda vyskladnění FIFO), přičemž skladník má možnost návrh výdejky upravit podle skutečnosti. Současně se zápisem výdejového dokladu se skutečnými výdeji do skladové evidence jsou tato data automaticky zapsána zpět do modulu Odbyt v podobě dodacího listu.

  • Tisk dokladu je umožněn na libovolnou síťovou tiskárnu.

Vyjmenované možnosti dávají proti ručnímu pořizování dokladů do skladové evidence některé podstatné výhody:
  • Odpadá nutnost opisování ručních "papírových" dokladů do počítače a s tím spojené nebezpečí chybného vyplnění některých údajů, případně opomenutí zadání nějakého dokladu do evidence.

  • Odpadá časová prodleva mezi fyzickým příjmem nebo výdejem a jeho zanesením do počítačové evidence - okamžitě po sejmutí čárového kódu přepravní jednotky je do skladové evidence zapsán odpovídající záznam. Skladová evidence tedy v každém okamžiku odpovídá skutečnému fyzickému stavu ve skladu. Kdykoliv máte přehled o aktuálních zásobách na skladě (včetně šarží jednotlivých výrobků).

  • Podstatně se zjednodušuje práce skladníka, zvlášť v případech, kdy je nutné do skladové evidence zadávat ke každému výrobku nejen množství, případně cenu, ale i šarži a umístění ve skladu. Většina těchto údajů může být obsažena v čárovém kódu a proto pořízení příjmového nebo výdejového dokladu spočívá pouze v nasnímání příslušných čárových kódů.

  • Při výdeji výrobků dle návrhu výdejky z Odbytu je skladník "hlídán" a informován o tom, zda vydává "přípustné" šarže (zda není překročeno čerpání expirační doby dodavatelem). Tím lze úspěšně eliminovat případy, kdy vinou skladníka k tomuto dojde, což např. v případě obchodních řetězců může mít nepříjemné důsledky.

Schéma přenosu dat v podnikovém IS: